Pierwszy raz u nas? Zapraszamy do zwiedzenia serwisu!

Łódź w czołówce swiata?

29 lis 2016 ::

Nie chcemy być gorsi. Fundacja Ulicy Piotrkowskiej wspólnie z Politechniką Łódzką oraz Politechniką Warszawską oraz studio projektowe One/One Lab z Łodzi i stylista Jacek Chrzanowski, przedstawili pionierski projekt dla rozwoju Łodzi: Autonomiczne samochody jeżdżące przez Łódź bez kierowców do roku 2020.

Czy to możliwe aby po ulicy Piotrkowskiej w Łodzi jeździły auta bez kierowców? Według pomysłodawców tak. Czy to nie za późno? I tak i nie, w Singapurze już dziś kursują autonomiczne taksówki ale mierzmy siły na zamiary. Postęp w tej dziedzinie idzie bardzo szybko, jeszcze trzy lata temu eksperymentowano w działach badawczo-rozwojowych i uważano że takie samochody to daleka przyszłości, dziś jeżdżą już po ulicach prototypu i testują możliwe rozwiązania. Natomiast koncerny motoryzacyjne wdrażają systemy zastępujące kierowcę do samochodów dostępnych w salonach.

Projekt zakłada stworzenie 4-6-osobowego pojazdu komunikacji publicznej – czyli skrzyżowanie taksówki z minibusem, poruszającego się z niewielką prędkością po dwukilometrowym odcinku ulicy Piotrkowskiej, który obecnie wyłączony jest z ruchu samochodowego, a dostępny wyłącznie dla pieszych i rowerzystów.

Samochody (po raz pierwszy nazwa ta wydaje się w pełni opisująca realną sytuację) będą poruszać się bez kierowców po wirtualnym torze, współdzielonym z rowerzystami i autami dostawców oraz służb. Auta reprezentować mają tzw. czwarty poziom automatyki, na którym pojazd wykrywa sytuacje i rozwiązuje zadania krytyczne z punktu widzenia bezpieczeństwa bez udziału kierującego. Potrafi lokalizować i omijać przeszkody, hamować, ruszać w warunkach drogowych i ruchu ulicznym. Brzmi to wciąż jeszcze jak scenariusz filmu science-fiction,  ale jest absolutnie realne, nawet przy obecnym stanie wiedzy technicznej no i Łódzkich zasobów finansowych.