Pierwszy raz u nas? Zapraszamy do zwiedzenia serwisu!

Daron Acemoglu i Pascual Restrepo - wyniki badań

1 gru 2016 ::

Możliwe, że stale zwiększająca się długość życia i odsetek ludzi w wieku poprodukcyjnym nie musi mieć negatywnego wpływu na naszą sytuację gospodarczą.  

Badacze Daron Acemoglu i Pascual Restrepo sprawdzali na podstawie krajów OECD, jak szybko rośnie odsetek ludzi po pięćdziesiątce w stosunku do ludzi młodszych oraz jak w związku z tym  zmieniał się PKB w tych państwach w latach 1990-2015.

Okazało się, że zależności nie ma. PKB w większości państw rośnie mniej więcej tak samo, niezależnie od tempa starzenia się społeczeństwa. Wyjątki i odchylenia od średniej też są porozrzucane dość bezładnie. Co więcej, okazało się, że minimalnie szybciej rosną właśnie te państwa, które także starzeją się szybciej. Dane stoją więc w sprzeczności z tym, co do tej pory sądzono.

Badanie pokazuje, że państwa, które starzeją się szybciej, są także bardziej otwarte na innowacje, nowe technologie i automatyzację produkcji. Przybywa tam emerytów, ale też przybywa robotów. Najwięcej nowych robotów przemysłowych zainstalowano w ostatnich latach właśnie w państwach najszybciej się starzejących, a liderami w tym procesie są Korea Południowa, Niemcy i Singapur.