Pierwszy raz u nas? Zapraszamy do zwiedzenia serwisu!

Hyperloop - cz. I.

12 gru 2016 ::

Hyperloop to koncepcja pojazdu, będącego połączeniem pociągu i samolotu. Pojazdu, który w założeniu mógłby osiągnąć prędkość bliską prędkości dźwięku. Specjalna kapsuła porusza się w wielokilometrowej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 10 km, dzięki czemu znacząco zredukowany zostaje opór powietrza. Pojazd porusza się bez kontaktu z podłożem, wykorzystując lewitację oraz łożyska powietrzne.

Ideą Hyperloop po raz pierwszy przedstawił w 2013 roku Elon Musk, prezes firm TeslaMotors i SpaceX.  Pomysł superszybkiego, energooszczędnego i bezpiecznego środka transportu cieszy się również popularnością w Polsce.

Orędownikiem pomysłu w Polsce jest zespołu Hyper Poland, w skład którego wchodzą naukowcy, inżynierowie oraz studenci Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej.

Wg. założeń koncepcji, „Hyperloop nie ma zastąpić innych środków transportu, ale je uzupełnić” – tłumaczy Krzysztof Tabiszewski, CEO w Hyper Poland. Zalety nowego środka transportu to nie tylko większa szybkość i bezpieczeństwo , ale również ekologia. Szacuje się, że zużycie energii w przypadku tego środka transportu będzie ok. 400 razy mniejsze niż w przypadku samolotów pasażerskich.