Pierwszy raz u nas? Zapraszamy do zwiedzenia serwisu!

CZy to już koniec boomu na Tablety?

26 mar 2017 ::

Czy właśnie jesteśmy świadkami końca boomu na tablety, po którym zostanie tylko wspomnienie?  27 stycznia 2010 roku Steve Jobs po raz pierwszy pokazał iPada. Urządzenie które napędziło całą branżę na kilka lat. Dziś już wiemy, że tanie tablety za kilkaset złotych nie zastąpią komputerów. Są im w stanie dorównać tylko drogie hybrydy.

Pierwszy iPada stał się urządzeniem przełomowym. Apple, podobnie jak w przypadku iPhone'a, wytworzył sporą część rynku i nadal jest jego liderem. Udział Appla w sprzedaży iPadaów szacuje się na  ok. 22%.  Początki były skromne, „iPad 1” miał ekran o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli i przekątnej 9,7 cala, jednordzeniowy procesor Apple A4 i zaledwie 256 MB RAM, ale urządzenie było dla wielu spełnieniem marzeń. Wielki, dotykowy ekran w obudowie o grubości 1,3 centymetra, a przede wszystkim mobilność robiły wrażenie. 

Tablety miały być czymś pomiędzy smartfonem, a komputerem. iPad okazał się rynkowym sukcesem. W pierwszym roku sprzedaży znalazł 7,5 mln nabywców. Do dnia dzisiejszego wszystkich iPadów sprzedano ok. 350 mln. Szczyt ich popularności przypadł na pierwszy kwartał 2014 roku - sprzedano ok. 26 mln urządzeń. Ale od tamtej pory sprzedaż iPadów oraz innych tabletów sukcesywnie spadała.

To jak dalej potoczy się rozwój może będzie wiadomo już niedługo, bowiem Microsoft ma w planach premierę Surface Phone'a - smartfona, który ma mieć moc stacjonarnego komputera, a  Apple może nas zaskoczyć prezentując jubileuszowego iPhone'a. Może już wkrótce okaże się, że naprawdę nie potrzebujemy klasycznych tabletów?