Pierwszy raz u nas? Zapraszamy do zwiedzenia serwisu!

PGE szykuje się do nabycie wszystkich akcji EDF

30 mar 2017 ::

Jak podaje w swoim komunikacie PGE: „nabycie wszystkich akcji EDF w EDF Polska, która jest właścicielem w szczególności czterech elektrociepłowni: Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń oraz sieci dystrybucji ciepła w Toruniu,  Elektrowni Rybnik oraz nabycie wszystkich akcji EDF w ZEC Kogeneracja, która jest właścicielem kolejnych czterech elektrociepłowni: Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidaw, a także sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu” jest naszym celem strategicznym.

Złożenie wiążącej oferty nastąpić ma po zakończeniu badania due diligence, pokazującego kondycję wyżej wymienionych aktywów.

EDF to wielka francuska, państwowa firma energetyczna - na całym świecie dostarcza prąd do milionów odbiorców. Najwięcej we Francji, gdzie kontroluje 88 proc. tamtejszego rynku energetycznego. W Polsce działa od 1998 r. i dziś jest największym zagranicznym inwestorem w sektorze energetycznym,  z udział 10 proc. w rynku produkcji energii elektrycznej i 15 proc. w rynku ciepła sieciowego.

Francuzi chcą sprzedać udziały, bo nieco ponad rok temu zmienili swoją globalną strategię. Skupiają się głównie na swoim rynku, pozbywając się większości należących do nich zagranicznych spółek.