Pierwszy raz u nas? Zapraszamy do zwiedzenia serwisu!

Butlomaty - czyli samoobsługowa wymiana butli gazowych

4 kwi 2017 ::

W dwóch pierwszych miastach w Polsce stanęły w tzw. butlomaty, czyli samoobsługowe maszyny, w których można się zaopatrzyć w butle gazowe. W najbliższych tygodniach butlomaty mają pojawić się także w innych lokalizacjach. Za projektem stoją firmy AmeriGas i Noatech.

Pierwsze butlomaty stanęły w Zduńskiej Woli (woj. łódzkie) oraz w Myszkowie (woj. śląskie). Są zlokalizowane przy dużych sklepach (Biedronka i Kaufland). Wkrótce w Polsce ma stanąć więcej takich maszyn. Do końca roku może ich być nawet ok. 60.

Butlomaty to inicjatywa spółki AmeriGas, działającej od lat w branży LPG. Same maszyny to z kolei dzieło firmy Noatech, projektującej różne rozwiązania samoobsługowe.

W butlomacie przez 24 godziny na dobę będzie można zaopatrzyć się w butlę z gazem, a także zostawić pustą. Urządzenie stosuje czujniki optyczne i systemy ważenia do identyfikacji butli po kształcie i ciężarze. Butlomat obsługuje stalowe butle gazowe o pojemności 11 kg oraz lekkie butle nowej generacji. Płatności dokonywane są kartą. AmeriGas na początku ma w ramach akcji promocyjnych edukować Polakom jak korzystać z nowych maszyn.

- Butlomat to bezpieczeństwo i pewność, że kupujący otrzymuje oryginalną butlę, z plombą poświadczającą jej bezpieczeństwo oraz prawidłową ilość i jakość gazu - zapewnia Agnieszka Stochmal, Dyrektor Marketingu i Obsługi Klienta z AmeriGas Polska. 

- Dziś dla konsumentów liczy się przede wszystkim oszczędność czasu i wygoda. Butlomat właśnie to zapewnia - mówi Julian Kozankiewicz, prezes zarządu Noatech. 

- W Polsce jest kilkadziesiąt tysięcy punktów wymiany butli, nawet po kilka w niewielkich miejscowościach. W tej skali rozwój sieci butlomatów należy postrzegać bardziej jako pilotażowe przedsięwzięcie, godne zauważenia. Jak każda nowość, także ta zostanie zweryfikowana przez rynek - komentuje w rozmowie z PAP Andrzej Olechowski, dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.

Szacuje się, że z butli gazowych korzysta ok. 40 proc. polskich gospodarstw domowych.