Pierwszy raz u nas? Zapraszamy do zwiedzenia serwisu!

Pierwszy był Ford T

5 maj 2016 ::

Długa hala, w hali taśmociąg. Po taśmie miarowo suną dziwaczne konstrukcje, by z każdą dodaną częścią przybierać wygląd końcowego produktu. Monotonny ruch, ogromna precyzja. Czy nie tak większość z nas wyobraża sobie współczesną fabrykę?
To co dziś jest dla nas oczywiste jeszcze sto lat temu takie oczywiste nie było. Ruchoma linia montażowa, bo o niej mowa, to dzieło ciekawości i ambicji Henry’ego Ford’a. Powstała w 1913r. i miała ułatwić produkcję modelu Ford T. Ruchoma linia montażowa nie tylko usprawniła produkcję Forda T , ale bezpowrotnie zrewolucjonizowała przemysł. Do tej pory, wszystko produkowano w stylu rzemieślniczym, każdy egzemplarz pojedynczo. Teraz proces był prostszy i wydajniejszy. Na każdym stanowisku wzdłuż linii montowano tylko jeden element przez co większyła się wydajność fabryk i spadły koszty produkcji.
To właśnie w zakładach Forda rozpoczęło się tworzenie historii współczesnego przemysłu. Historii masowej produkcji i szerokiej dostępności dóbr. Dziś dzięki zwiedzaniu z Factory Travel możecie poznawać historię przemysłu, obserwować współczesne zakłady i wyobrażać sobie jak fabryki mogą się zmienić za 10, 20 lat.

Redakcja