Pierwszy raz u nas? Zapraszamy do zwiedzenia serwisu!

Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów

Lokalizacja: PL, Lubuskie, Zielona Góra 
Typ obiektu: Kopalnie 
Adres: Boh. Westerplatte 15 
GPS: 51°56'33.75"N, 15°30'21.82"E 
Telefon: 68 329 14 00
Adres e-mail: sekretariat.naczelny@zgora.pgnig.pl
  • Opis obiektu

Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów należy do PGNiG SA Oddziału w Zielonej Górze, który to jest jednym z dwóch oddziałów wydobywczych w PGNiG SA. Działalność rozpoczął w 1968 roku jako Przedsiębiorstwo Poszukiwań Naftowych. Siedziba główna Oddziału mieści się w Zielonej Górze.

Ośrodek Centralny KRNiGZ Lubiatów (Ośrodek Centralny LMG) umiejscowiony jest w województwie lubuskim, w Puszczy Noteckiej, na południe od wsi Jeleń przy drodze wojewódzkiej nr 160. Kompleks główny kopalni służy jako miejsce zbioru, rozdziału i uzdatniania wydobytych kopalin. W procesie eksploatacji produkowane są w nim: ropa naftowa, gaz ziemny, gaz płynny propan-butan, siarka i energia elektryczna.

Ośrodek Centralny połączony jest rurociągami z 10 strefami przyodwiertowymi i ośrodkami grupowymi położonymi w gminach Drezdenko i Międzychód oraz rurociągiem z terminalem ekspedycyjnym w miejscowości Wierzbno. Istnieje ponadto połączenie KRNiGZ Lubiatów z systemem przesyłowym PERN.

Kopalnia posiada 14 odwiertów na złożach ropy naftowej i gazu ziemnego. Eksploatuje złoże węglowodorów Lubiatów-Międzychód-Grotów (LMG) w utworach dolomitowych, które występują w okolicach miejscowości: Chrzypsko, Grotów, Krobielewko, Lubiatów, Międzychód. Udokumentowane zasoby złoża LMG wynoszą około 7,25 mln ton ropy naftowej i około 7,3 mld metrów sześciennych gazu ziemnego. 70% złoża znajduje się na terenie gminy Międzychód.

Według założeń PGNiG kopalnia KRNiGZ Lubiatów ma wydobywać rocznie 400 tysięcy ton ropy naftowej oraz 150 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Eksploatacja złoża LMG przewidziana jest na około 20 lat.
comments powered by Disqus
reklama

reklama