Pierwszy raz u nas? Zapraszamy do zwiedzenia serwisu!

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza

Lokalizacja: PL, Podkarpackie, Chorkówka 
Typ obiektu: Fabryki Muzealne 
Adres: Bóbrka 
GPS: 49°36'58.39"N, 21°42'36.67"E 
Telefon: (013) 4333478
Adres e-mail: muzeum@bobrka.pl
  • Opis obiektu

Kopalnia Bóbrka jest jedną z najstarszych kopalni ropy naftowej na świecie. Tu rodziły się różnorodne techniki, technologie i konstrukcje, które dały podwaliny rozwoju wielu branż przemysłu naftowego - od geologii i poszukiwań, wiertnictwa i eksploatacji, przemysłu rafineryjnego - do dystrybucji ropy i jej produktów. Tu zrodziła się gałąź przemysłu, która przyniosła światu ogromny rozwój cywilizacyjny.
Kopalnia Bóbrka założona przez Polaków, z polskich kapitałów - rozbudowywana talentem i pracą polskich specjalistów i robotników, kuźnia kadr polskiego przemysłu naftowego, ośrodek rozwoju techniki górniczej - przeszła zatem po 39 latach od założenia na okres blisko 50 lat w ręce obcego kapitału. Podczas okupacji w latach 1939-1944 kopalnia Bóbrka wchodzi w skład niemieckich towarzystw naftowych. Po II wojnie światowej została upaństwowiona i aktualnie pozostaje w składzie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Takie były w dużym skrócie narodziny i losy własnościowe kopalni ropy naftowej Bóbrka, kopalni liczącej już ponad 150 lat. Światową rangę w rozwoju przemysłu naftowego kopalnia zawdzięcza nie tylko jej założycielom i właścicielom, ale również znakomitym rodakom, którzy w Bóbrce stworzyli poligon rozwoju techniki wiertniczej i eksploatacyjnej.
W latach pięćdziesiątych, prawie 100 lat po założeniu, kopalnia Bóbrka przeżywa drugą młodość, po odkryciu ropy na południowym fałdzie antykliny. Ocenia się, że zasoby przemysłowe, a więc wydobywalne złoża ropy naftowej Bóbrka wynoszą ok. 1237 tys.ton. Do chwili obecnej wydobyto ze złoża ok. 1190 tyś. ton co stanowi ponad 96% sczerpania zasobów wydobywalnych i ok. 30% pierwotnych zasobów geologicznych. Kopalnia jednak wciąż żyje, a niektóre studnie kopane za czasów Łukasiewicza czynne są do dziś.
comments powered by Disqus
reklama